Budownictwo pasywne
Budownictwo pasywne w Polsce w ostatnich latach przeżywa coraz większy rozkwit. Pasywne domy przede wszystkim cechują się dość niskimi kosztami eksploatacyjnymi, przechwytują energię słoneczną i zamieniają ją w ciepło. To bardziej opłacalne rozwiązanie niż w przypadku ogrzewania budynków przy wykorzystywaniu paneli słonecznych. Dlaczego jeszcze warto zastanowić się nad zastosowaniem rozwiązań budownictwa pasywnego? Oto kilka najważniejszych powodów.
1. Brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne – jak pokazały badania domy pasywne są w stanie oszczędzać nawet do 90% energii więcej niż w przypadku tego tradycyjnego budownictwa, zatem nie wydzielają żadnych szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska.
2. Oszczędności. Domy pasywne nie wymagają żadnych dodatkowych źródeł ciepła, zatem rachunki i koszty eksploatacyjne są stosunkowo niskie.
3. Komfort. Domy pasywne są stworzone dla osób uwielbiających kontakt z naturą i przebywanie w naturalnej, przyjaznej środowisku przestrzeni.
4. Trwałość. Przy zachowaniu wysokiej jakości materiałów i odpowiedniego standardu budownictwa domy pasywne mogą swoim mieszkańcom niezawodnie służyć przez długie lata zapewniając wygodę, komfort i bezpieczeństwo.
5. Niewielka zależność od dostawców energii. W przypadku domów pasywnych tak naprawdę nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z usług zewnętrznych dostawców energii w celu pozyskania dodatkowego zasilania. Jednak w tym przypadku mieszkańcy z żadne sposób nie sa uzależnieni od dostawców, dlatego też wszelkie problemy nie dostarczą im trudności w korzystaniu z domu.