Dach spadzisty zwykle kończy się okapem wystającym poza ściany zewnętrzne budynku. Chroni przed opadami i, dodatkowo, stanowi element ozdobny budynku. By jednak tak było, konieczne jest jego porządne wykończenie, gdyż spojrzawszy na okap w górę możemy zobaczyć prawie wszystko co zostało w konstrukcję dachu wbudowane, izolacje, krokwie, obróbki, ocieplenie. To wynik ostrych norm cieplnych, które wymuszają taką, a nie nie inną konstrukcję warstw dachowych.
By temu zaradzić stosuje się podbitki okapowe. Wykonywane są z reguły z desek z drewna iglastego i w postaci oszalowania stanowią warstwę ukrywającą wnętrzności warstw dachowych. Mogą być montowane poziomo bądź w linii spadku dachu. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub świerkowe.
Podbitka świerk skandynawski to rozwiązanie optymalne. Drewno rosnące w surowym skandynawskim klimacie jest niezwykle wytrzymałe i posiada wszystkie inne cechy gatunku. Jest żółto-brązowe, z czasem nabierające ciemniejszej barwy. Zastosowanie tego drewna daje pewność wysokiej jakości i długowieczności podbitki.