You are here:  / Nieruchomości i Architektura / Projekt domu? typówka czy na zamówienie?

Projekt domu? typówka czy na zamówienie?

Decydując się na budowę domu, trzeba zdecydować się również na wybór odpowiedniego projektu architektonicznego budynku. W tej sytuacji przed nie lada dylematem staje każdy przyszły właściciel domu – jak bowiem wybrać projekt aby nie żałować oraz czy lepiej zdecydować się na projekt gotowy – tzw. typówkę, czy też wykonać projekt na zamówienie w pracowni architektonicznej.

Najczęściej, główną motywacją wyboru projektu typowego jest niższa cena takiego projektu. Prawdą jest, że typowy projekt może być nawet kilkanaście razy tańszy niż projekt wykonywany na zamówienie. Tańszy – o ile projekt typowy przyjmiemy bez zastrzeżeń i nie będziemy chcieli wprowadzać w nim żadnych zmian. Na rynku projektów domów jest sporo, można więc na pewno wybrać coś dla siebie, choć wymagać będzie to długich godzin oglądania, segregowania i selekcji poszczególnych projektów.

Drugą zaletą wyboru typowego projektu jest możliwość zobaczenia domu nie tylko w formie prezentacji graficznej 3D, ale również na żywo – spore są bowiem szanse że ktoś dom na podstawie projektu wybudował, można więc zawsze wsiąść w samochód i dom taki obejrzeć z bliska.

Projekt na zamówienie ma również swoje plusy – przede wszystkim dom będzie zaprojektowany idealnie pod nas. Każda wnęka, miejsce na szafę czy pomieszczenie może zostać ustawione tak, aby pasowało do naszych wyobrażeń, a nawet posiadanych mebli. Projekt na zamówienie to również pewność posiadania całkowicie niepowtarzalnego domu. Jest to ważne zwłaszcza tam, gdzie przyszły właściciel chce mieć dom nowoczesny, nowatorski i zupełnie niespotykany.

Projekt domu wykonywany indywidualnie to również możliwość zaprojektowania wszelkich dodatkowych funkcjonalności już na poziomie projektu – dzięki temu dom jest bardziej efektywny energetycznie i tańszy w budowie. Od początku zaprojektowane ogrzewanie solarne wody, czy ogród zimowy sprawią, że w późniejszym etapie właściciel nie będzie musiał za te dodatki dopłacać.