Większość artystycznych kierunków studiów wymaga talentu w danej dziedzinie, otwartej głowy i niecodziennego poglądu na świat, pozwalającego opisywać rzeczywistość w sposób na tyle oryginalny, aby w przyszłości móc zwrócić na siebie uwagę i odróżnić się od innych artystów.
Można powiedzieć, że architektura stanowi tutaj wyjątek. Oczywiście nikt nie odbierze jej statusu sztuki, jednak jest to sztuka użytkowa. Projektowane budynki muszą nie tylko przemawiać do oglądających, ale przede wszystkim służyć ludziom, którzy w nich mieszkają, bądź pracują. Dla każdego architekta niezbędna będzie więc wiedza z nauk ścisłych: matematyki, czy fizyki, które często stanowią piętę achillesową artystycznych osobowości.
Miałem przyjemność mieszkać w akademiku z dwójką studentów architektury. Byli to niezwykli ludzie, łączący zdolności artystyczne z trzeźwym spojrzeniem na świat i umiejętnością logicznego myślenia, charakterystyczną raczej dla umysłów ścisłych. Często zdarzało nam się grać w szachy i nigdy nie udało mi się wygrać.